PRP, “ Platelet Rich Plasma — trombosit zengin plazma”  tedavisi, kişinin kendisinden alınan az miktarda kanın, özel bir tüple santrifüjde içeriğinin ayrıştırılması sonucu elde edilen trombositten zengin plazmanın, değişik amaçlarla yine aynı kişye kullanılması işlemidir.

Yoğun trombositli plazma, vücudun temel iyileşme maddelerinden olan “büyüme faktörleri”ni de yoğun olarak içereceğinden, dokularda yenilenme, canlanma, deride sıkılaşma ve parlaklık sağlamaktadır. Sonuçta deride gençleşme oluşmaktadır. Yüz, boyun, gerdan, eller, kol ve bacaklarda deri gençleştirmesi amacıyla kullanılır. Saçların canlanmasını ve sıklaşmasını sağlamak amacıyla da kullanılır. 

Uygulamadan hemen sonra deride bir canlanma ortaya çıksa da, 3 – 4 uygulama sonrası (2 hafta ara ile) kalıcı etki izlenecektir. 

PRP Hangi Sorunları Çözer ?

Bu işlem,

  • Pigmenteasyon değişimleri
  • Lekeler
  • Akne ve sivilce izleri
  • Saç dökülmesi gibi problemlerin çözümünde kullanılır.
  • Derideki fazla yağlanma
  • Hafif derinlikteki çatlaklar

PRP ilacının hangi noktadan ne dozda enjekte edileceği doktor tarafından belirlenir. Bütün sorunlar için tek bir noktaya aşılama yapar gibi enjekte edilmez. Sorunlu alana 1 – 2 cm aralıklarla çok küçük dozlarda yavaş yavaş bırakılır. Böylece soruna direk müdahale edilir ve başarı sağlanır. İşlemden önce uygulanan lokal anestezi kremleri ve spreyleri de işlem sırasında hastanın rahat etmesini sağlar. Saç dökülmelerinin durdurulması ve saçların güçlendirilmesi için de uygulanan PRP bu yönü ile sık sık tercih edilen bir uygulamadır. Birkaç hafta ara ile seans seans uygulanan işlemler sonucunda derideki problemler yok olur ve hem gençleşme sağlanır hem de sağlık açısından daha iyi bir hal elde edilmiş olur. Tedavi şekli ve etken maddesi yöntemi ile PRP bir tür kök hücre tedavisi olarakta tanımlanabilmektedir.

Leave a comment