Kimyasal Peeling

Peeling, farklı yöntemlerle derinin değişik kalınlıklarda soyulması ve yeni gelişen hücrelerle derinin yenilenmesi ve gençleştirilmesidir. Mekanik olarak cerrahi yolla, bazı lazerlerle ya da bazı kimyasal ajanlar kullanılarak yapılabilir. Burada sözü edilen kimyasal peelingtir.

Kimyasal peeling yüzeyel ya da derin olarak uygulanabilir.

Uygulamada glikolik asit, alfa ve beta hidroksi asitler, triklorasetik asit, salisilik asit, jesner solisyonu gibi maddeler kullanılır. Amaçlanan uygulama derinliğine göre, etken madde ve solüsyon dilüsyonu (%10 – 70) seçilir. Örneğin yüzeyel peeling için alfa ve beta hidroksi asitler (Meyve asitleri) tercih edilir.

Peeling tekniği ile derideki yüzeyel kırışıklıklar, erken yaşlanmış deri görüntüsü, değişik lekeler ve izler (sivilce izleri), üzerinde etkili olunur.

Yüzeyel peelingde birkaç gün süren kızarıklık, hafif soyulma, derin peelingde daha uzun süreli kızarıklık, ödem ve kabuklanma izlenir.

Peeling

Peeling işlemi cilt üzerinde bir katman haline gelen ölü tabaka ve hücrelerin ciltten atılması ve temizlenmesi işlemidir. Bu işlem ev ortamında kremler ve losyonlar aracılığıyla yapılsa da tam anlamıyla verimli olmaz ve cilt üzerinde bazı bölgelerde ölü tabakalar, hücreler atılamaz. Bunun sonucunda da cilt üzerinde ki temiz ve kirli bölgeler gözle görülür şekilde fark edilebilir.

Aynı zamanda kısa vadeli biz çözüm olan kremlerle yapılan peeling işlemi sıklıkla yapıldığında cilde zarar verebilir. Bunun içinde en sağlıklı ve güvenilir yöntemlerden biri olan karbon peeling uygulaması tercih edilebilir.

Uzman dermatologlar tarafından lazer teknolojisi kullanılarak yapılan üst seviye ve uzun vadede çözüm getiren profesyonel peeling yapılacak bölgeye korbon losyon sürülür. Sürme işlemi bittikten sonra 10 dakika kadar beklenir ve lazer ile müdahale aşamasına geçilir.

Lazer karbon peelingde ani ısı dalgaları gönderilir. Bu ısı dalgaları sayesinde karbon losyon cildin üzerinde ki ölü tabaka ile birleşir ve meydana gelen buharlaşma sayesinde de ölü ve kirli tabaka daha kolay soyulabilir hale gelir. Uygulama bittikten sonra ise ciltteki yenilenme ve parlaklık gözle görülür şekilde fark edilir hale gelir.

Leave a comment