LAZER EPİLASYON ANKARA HAKKINDA BİLGİLENDİRME

İstenmeyen tüy gelişimi erkek ve bayanlarda en sık görülen estetik peoblemdir. Lazer epilasyonun amacı istenmeyen tüylerin alınması azaltılması veya yok edilmesidir.

 Kadınlarda bacaklar,kollar, yüz , koltuk altı, erkeklerde ise göğüs, sırt, omuz gibi bölgeler en sık rahatsız edici kıllanmanın olduğu yerdir.

Lazer epilasyon için dalga boyu, enerji, atım genişliği vebaşlık gibi parametreler vardır.  Biz  epilasyon için dalga boyu 755 nm olan Alexandırete lazeri kullanıyoruz.

Alexandrıte epilasyon lazeri ile her atımda 1.5 cm çaplı bir daire içinde bulunan yaklaşık 15-40 kıl kökü imha edilmektedir. Böylece lazer epilasyon çok hızlı uygulanabilmektedir. Lazer ışını ile o anda uyku safhasında olmayan kıl kökleri etkilenmektedir.

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Epilasyon da amaç kıl üretimini gerçekleştiren kıl kökünü yok etmektir. Kıl kökü kıl folükünün en dibinde bulunur ve anajen devre denilen dönem boyunca kıl üretimini yapar.

LAZER EPİLASYONUN SONUÇLARI KALICI MIDIR?

Kıl folükülerinin lazer ile kılların yok edilmesi anlamına gelen lazer epilasyon ile %80 ile %90 oranın da başarı elde edilir. Bu yöntem yaklaşık 6 veya 8 seans süren aralıkları 6 hafta olan bir süreci kapsar.

LAZER EPİLASYON GÜVENİLİR Mİ ?

Lazer epilasyon kıl kökü temaslı bir ışın olduğundan herhangi bir zararı yoktur. Güvenli,etkili,lazer epilasyon için cilt rengi,kıl rengi,ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Bir kişinin ten rengi ne kadar açık, kıl rengi ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar etkilidir. Beyaz ve açık sari tüyleri laze rile yok etmek mümkün değildir. Bunlar için iğneli epilasyon gerekir.

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILMAZ?

Hamilelere, enfeksiyonu ve açık yaraları olanlara, aktif kanser tedavisi görenlere, aktif olarak kanser tedavisi için ışın alanlara,  kalp pili olanlara lazer epilasyon yapılamaz.  Ayrıca yeni bronzlaşmış (doğal ya da solarium fark etmeksizin) kişilere de lazer epilasyon yapılmaz.

LAZER EPİLASYON KAÇ YAŞTA BAŞLAYABİLİR?

16 yaşından küçük olanlara lazer epilasyon yapılmamalıdır.

LAZER EPİLASYON TÜM KIL RENKLERİNE DUYARLI MIDIR?

Maalesef beyaz, açık gri, sari, kızıl köklü kıllara lazer epilasyonun faydası yoktur.

GÜNEŞLENMEDEN VEYA SOLARYUMDAN SONRA NE KADAR BEKLEMELİYİM?

Tatilden döndünüz ya da solarium seanslarınızı yeni bitirdiniz. Maalesef size epilasyon yapamıyoruz. Ena z otuz gün size bekletiyoruz. Ta ki cildiniz normal rengine dönene kadar.

LAZER EPİLASYON KANSERE YOL AÇAR MI ?

Lazer epilasyonun deri üzerine pigmentasyon değişikliği gibi etkileri olabilir. Ancak irrite prekanseröz lezyonlara uygulanmadığı sürece cilt kanserine yol açtığı söylenemez.

LAZER EPİLASYON İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

Lazer epilasyon güneşin yoğun olmadığı zamanlar da tercih edilmelidir. Lazer epilasyon uygulanan bölgenin direk olarak güneş ile temas etmesi sağlıklı olmadığı için güneşe en az maruz kalınan zamanları tercih edilmesi en doğru zamandır.

LAZER EPİLASYONUN RİSKLERİ VAR MIDIR?

Lazer epilasyon sırasında veya sonrasın da aşagı da sıralanan problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Cilt reaksiyonları: Kısa dönem pronlemler olarak kızarıklık,kabarma,hafif yanık,geçici çürük,geçici kabarcık oluşumu olabilir.

Pigmentasyon: Hiperpigmentasyon(ciltde koyulaşma)ve hipopigmentasyon(ciltte açılma,beyazlama)tedaviden sonra bazı bireylerde gözlenmiştir.Bu tür problemlerde karşılaşıldığın da çok büyük bir oranla zaman için de (3-6 ay )bazen daha uzun düzelmektedir,ancak çok nadir de olsa renk değişikliği kalıcı olabilir.

LAZER EPİLASYON ANKARA

Enfeksiyon:Tedavi sonrasında enfeksiyon beklenmeyen bir risktir,yine de bakteri,mantar veya virus enfeksiyonları oluşabilir.Herhangi bir bölgenin tedavi sonrasında ağız çevresin de Herpes Simpleks(uçuk virusu) enfeskiyon ile karşılaşılabilir.Bu daha önce ağız bölgesin de uçuk hikayesi olan veya olmayan her birey için olasılıktır.Herhangi bir tip enfeksiyon ile karşılaşıldığın da tedavi uygulanması medical antibiotikler kullanmanız gerekebilir.

Kanama:Noktasal kanamalar ile nadir olarak karşılaşılabilir.Kanama ile karşılaşılırsa ek tedaviler pansuman ,ilaç vb tedaviler gerekebilir.

ANKARA LAZER EPİLASYON

Alerjik Reaksiyonlar:Lazerepilasyon işleminde alerjik reaksiyon nadirdir ancak karşılaşabilir.Ayrıca yapıştırılan bantlara,kozmetiklerde bulunan koruyucu maddelere ve topikal ilaçlara (kremler gibi)bölgesel alerjiler bildirilmiştir.Sistematik reaksiyonlar(daha ciddi seyredebilen alerjiler)ile de karşılaşılabilir.

GÖZLERİN KORUNMASI:Lazer ışının gözler için kesinlikle zararlıdır.Lazer odasında bulunduğunuz sürece mutlaka lazer ışınından koruyucu gözlük kullanmalısınız aksi taktirde gözleriniz (görmeniz) zarar görecektir. Lazer odasında bulunduğunuz tüm sürece ve lazer uygulaması sırasında göz koruyucu gözlükleri çıkarmamalısınız.Verilen gözlükleri işlem sona ermeden ve lazer kapatılmadan kendiniz çıkarmamalısınız.

Leave a comment